A minőségi napelem panelek akár évtizedekig szolgáltatják az áramot, mielőtt elérnék élettartamuk végét. Hasonlóan a gépkocsikhoz, vannak olyan napelemek, amelyek már 30-40 éve működnek. Azonban, míg az autók újrahasznosítása jól dokumentált, a napelemek esetében még mindig számos kérdés merül fel ezzel kapcsolatban.
A fotovoltaikus panelek újrahasznosítása – bár még kevés panel került erre a sorsra – általában az elektronikai hulladékokéhoz hasonlóan történik, azaz az értékes nyersanyagokat igyekeznek kinyerni belőlük. Nemzetközi szinten folyamatosan fejlesztik az újrahasznosítási technikákat, hogy azok minél hatékonyabbak legyenek. Az olasz La Mia Energia konzorcium például kizárólag mechanikai szétválasztást alkalmaz, vegyi anyagok és hő felhasználása nélkül. Egy panel újrahasznosítása átlagosan kevesebb mint egy percet vesz igénybe, és óránként 1,2 tonna hulladék napelem feldolgozására képesek. Kínában pedig ultraszónikus besugárzással kísérleteznek a panelek hátlapjának szelektív újrahasznosítására.
Ha egy napelem panel tönkremegy, mint elektronikai hulladék, ma Magyarországon az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésre:
Mit tegyünk a tönkrement napelem panelekkel Magyarországon?
A gyakorlat azonban nem mindig tükrözi az elméletet. Magyarországon például, annak ellenére, hogy a napelemek 95-99%-ban újrahasznosíthatók, 2015-ben 114 Ft/kg környezetvédelmi termékdíjat vetettek ki rájuk. Ezt 2018-ban ugyan felére csökkentették, de még mindig kérdéses ennek a környezetvédelmi haszna – főleg úgy, hogy más országokban épp támogatják a napelemek telepítését, mivel azok sokkal kevésbé terhelik a környezetet, mint a fosszilis tüzelőanyagok.
Milyen hatással vannak a környezetre a tönkrement napelem panelek?
Mint minden elektronikai hulladék, a használt napelemek is veszélyes hulladéknak számítanak, ezért speciális kezelést igényelnek. Jelenleg azonban a telepített rendszerek túlnyomó többsége még használatban van, így csak csekély mennyiségű e-hulladék keletkezett fotovoltaikus panelekből.
Ezek – az akkumulátorokkal ellentétben – kiválóan újrahasznosíthatók, hiszen főként csökkentett vastartalmú üveg, alumínium, szilícium, réz és ón található bennük. A műanyag aránya minimális, így a megfelelő eljárásokkal a tönkrement napelemek gyakorlatilag nem károsítják a környezetet.
Az újrahasznosított anyagokból készült napelemek hatékonysága elérheti az eredeti kapacitás 70%-át. Bár az újrahasznosítás terén még van hova fejlődni, az eredmények bíztatóak.
Nem mindegy, milyen napelem panelt választunk!
Egy napelemes rendszer jelentős befektetés, amelynek nagy részét a panelek ára teszi ki. Érdemes azonban elkerülni a spórolást, mert az alacsonyabb minőségű panelek gyakori meghibásodásokhoz, termeléskieséshez és gyors amortizációhoz vezethetnek, így hosszú távon drágább rendszert eredményeznek. A hosszú távú, zökkenőmentes és környezetbarát napenergia-termelés kulcsa, hogy a napelem kiválasztásakor a következő szempontokat helyezzük az ár elé:
A szakember által telepített, minőségi napelemek garantált teljesítményt nyújtanak a teljesítménygarancia ideje alatt, és ellenállnak az időjárás viszontagságainak, így hosszú távon üzemelnek anélkül, hogy károsítanák a környezetet.
Felmerülő kérdés esetén keressen bizalommal minket!
ERSTE SOLAR KFT -Napelemben az első